Финансовата грамотност е едно от ключовите умения за съвременния начин на живот. Неслучайно има призиви тя да влезе по-активно и в учебните програми, както и гражданското образование. Независимо дали става дума за ученик, който получава дневни, или родител, който работи на пълни обороти, разумното управление на личните финанси е изключително важно. Това не е толкова трудна задача, защото с добро планиране може да се сигурни, че извличате максимална полза от парите си. Първо обаче трябва да знаете от какво да се пазите. Кои са най-често срещаните грешки, които може и вие допускате?
Не си съставяте бюджет
Бюджетът не е само най-важният закон в държавата, който определя нейната политика и предизвиква спорове в парламента. Личният бюджет е също толкова важен – трябва да знаете с какво разполагате, за да разпределите средствата разумно. По аналогия с държавната план-сметка, тук също има пера, като задължителните данъци, осигуровки, образование, сметки, храна, транспорт и други, както и за инвестиране и спестявания. Изчерпателният бюджет ви гарантира, че разпределяте ресурсите си ефективно. Подобно на играта на ротативки, важно е да знаете кога да спрете да харчите и колко да рискувате, инвестирайки. Една обикновена таблица в Ексел ще ви свърши чудесна работа, ако въведете сигурните си постъпления за месеца и детайлно описвате разходите си. Има и по-сложни приложения и платформи, с които ще имате по-ясна представа за финансовото си състояние и ще информирани решения.
Не разполагате с фонд за спешни случаи
Животът е непредсказуем и неочаквани събития могат да се случат по всяко време. Независимо дали става въпрос за спешна медицинска помощ, ремонт на автомобила или внезапна загуба на работа, наличието на фонд за спешни случаи може да ви осигури стабилност поне за някакъв период от време. В идеалния случай там следва да имате поне 3 до 6 заплати. Правилото е да спестяваме около 20% от приходите си, но в истинския живот едни могат да заделят повече, а други – по-малко. Колкото и да е скромен, този резерв ще ви носи спокойствието, че може да се справите с трудни предизвикателства, без да прибягвате до заеми от роднини, бързи кредити и дългове. Новите платежни платформи и повечето банки предлагат възможност да заделяте пари в отделна сметка, така че фондът „за черни дни“ е услуга, която си струва да използвате.
Инвестирайте в няколко различни направления
За никого не е тайна, че депозитите имат прекалено ниски лихви, за да печелите от тях. Затова и много финансови институции предлагат на клиентите си да вложат парите си в различни фондове с акции и облигации. Идеята е, че тяхната стойност се покачва във времето, докато парите, които просто държите в лична сметка, с времето се обезценяват. Това, което може да си купите днес със 100 или 1000 лева, определено не е същото както преди 5, 10 или 15 години. Ето защо се смята, че откриването на спестовна сметка може и да не е най-добрата стратегия за дългосрочен растеж. Затова се препоръчва да разнообразите портфолиото си, като инвестирате в акции, взаимно фондове, имоти и други активи, чиято цена нараства с времето. Това е ключът към управлението на риска и извличането на по-висока възвращаемост.
Харчите импулсивно или защото има разпродажба
Всеки ден виждаме реклами на изкушаващи оферти и промоции. Лесно е да се подхлъзнем и да вземем стока, която реално не ни трябва. Преди да направите голяма покупка, например на нов телефон или автомобил, запитайте се дали наистина се нуждаете от това и можете ли да си го позволите. Най-лошият вариант е да вземете кредит, за да се сдобиете с последен модел на някое устройство или излишна вещ, която няма да ползвате толкова много. В пазаруването има силен психологически момент, затова често пъти купуваме повече храна, отколкото можем да изядем, или повече дрехи, отколкото реално носим. Затова съветът ни е ясен – съсредоточете се върху разумното харчене и се грижете на първо място за стабилността на личния си портфейл.
Не следите разходите си
Без ясна представа къде отиват парите ви трудно ще вземате информирани финансови решения. Проследяването на разходите ви помага да разберете как и за какво харчите пари. Купувате и хвърляте храна? Абонирате се за услуги, които ползвате твърде рядко? Имате всякакви умни устройства, но работите основно на компютъра? Когато разпознаете моделите на харчене ще намалите разходите си или ще ги оптимизирате, като харчите повече за здраве, отколкото за дрехи, например. Така ще си създадете дисциплина, а тя ще ви се отплати в дългосрочен план.
Грешките в личните финанси могат да ви докарат до неприятности – неплатени заеми от роднини и приятели, спрени сметки, дела с колекторски фирми. Затова поемете контрол върху финансовото си бъдеще и направете крачка напред към стабилността, която искате. Това е процес, който започна с внимателно планиране и изисква дисциплина, но в никакъв случай не е невъзможен за постигане, а обратното – полезен и даже задължителен за динамичния свят, в който живеем.